Čakry a jejich harmonizace

07.06.2024

Co jsou to čakry? Podle hinduismu a buddhismu jsou to energetická centra v těle, která ovlivňují celé naše životy – emoce, orgány, funkce těla... 

Mají vliv na fyzické, mentální a emocionální zdraví. Proto je dobré se o ně starat a věnovat se jejich harmonizaci. Že nevíte jak? Od toho je tu dnešní článek!

Základní čakry

V lidském těle se nachází sedm hlavních čaker, které jsou rozmístěny podél páteře. Každá čakra má svou vlastní barvu, element, symbol a souvislosti. 

  • Korunní čakra (Sahasrara)

  • Třetí oko (Ajna)

  • Krční čakra (Vishuddha)

  • Srdeční čakra (Anahata)

  • Čakra solar plexus (Manipura)

  • Sakrál (Svadhisthana)

  • Kořenová čakra (Muladhara)

Harmonizace čaker

Jak na harmonizaci čaker? Harmonizace čaker je proces, který pomáhá obnovit rovnováhu a zdraví čaker. Můžeme jí docílit mnoha různými způsoby, nejčastěji to ale bude pomocí meditace, jógy, aromaterapie nebo akupunktury.

1) Meditace

Meditace je jedním z nejúčinnějších způsobů harmonizace čaker. Při meditaci se soustřeďte na čakry a snažte se je vnímat. Na internetu – hlavně na YouTube – najdete spoustu různých vedených meditací, které jsou do začátku úplně ideální.

2) Jóga

Další skvělý způsob je skrze jógu. Ne jen tak ledajakou, samozřejmě musíme najít specializovaná cvičení a sekvence navržené přímo pro tento účel.

3) Aromaterapie

Aromaterapie může být použita k harmonizaci čaker pomocí vonných olejů spojovaných s jednotlivými čakrami.

4) Akupunktura

Akupunktura je tradiční čínská medicína, která používá jehly k stimulaci bodů na těle. Nikdy ji neprovádějte sami, zajděte si k profesionálovi!


Harmonizace čaker může trvat nějakou dobu. Buďte trpěliví a věnujte se harmonizaci pravidelně. Jedna meditace denně je skvělý začátek!