Co jsou afrodiziaka?

08.05.2024

Afrodiziaka jsou známá téměř od úsvitu věků, kdy se věřilo, že mají magický účinek ovlivňující touhu, zlepšující sexuální výkonnost, plodnost, ale i potěšení.

Jsou považovány za potraviny nebo specifika, zejména přírodního původu. Za své jméno vděčí řecké bohyni lásky Afroditě. 

Jejich působení může být založeno na rozšiřování cév, a tím i zvýšeném průtoku krve, což nás stimuluje a činí například pokožku citlivější na dotek.

Afrodiziaka mohou také přímo či nepřímo působit na vedení dopaminu v lidském těle nebo regulovat hladinu pohlavních hormonů.

Některé z nich působí dlouhodobě, mírně zvyšují libido nebo sexuální výkonnost, ale nemají okamžitý zázračný účinek, jak je v popkultuře přijímáno. Tím spíše, že naše libido ovlivňuje mnoho různých faktorů a pokud je od přírody nízké nebo se nacházíme v horší životní chvíli, tak žádná zlatá střední cesta v nás sexuálního démona tady a teď neprobudí.

Jak fungují afrodiziaka?

Působí na smysly, stimulují, zrychlují krevní oběh v žilách a máme chuť na sex. Mají afrodiziaka skutečně téměř magickou moc nebo fungují, protože v ně věříme? Může to být chuť, vůně, ale i hmat.

Afrodiziaka působí na smysly, navozují dobrou náladu, uvolňují, senzibilizují a vyvolávají v nás větší chuť na sex. Vytvářejí intimní atmosféru, vzrušují z různých důvodů. Někteří je považují za placebo, ale možná tajemství afrodiziak spočívá v jejich správném použití pro jejich erotické účely?

Přírodní afrodiziaka

Jedná se o látky rostlinného nebo živočišného původu. Například pižmo, tedy sekret z perianálních žláz jelena sibiřského, je považován za velmi erotickou vůni, drahou a luxusní parfémovou složku.

Takzvané legendární "španělská muška" je výtažek z brouka lékařského, který však může být zdraví nebezpečný, toxický. 

Pokud jde o rostliny, byliny hojně používané v medicíně jsou často považovány za afrodiziaka.

Ale také ginkgo, ženšen nebo kořen maca – v Jižní Americe se věří, že zvyšuje plodnost.

Za zmínku stojí i yohimbin – látka získávaná z kůry stromu zvaného yohimbe lékařského nalezeného v Africe.  

Možná i já jsem afrodiziakum přírodního původu... :D
Možná i já jsem afrodiziakum přírodního původu... :D