Masáže a léčba nemocí – aneb kdy masáž léčí?

11.03.2023

Masáže a léčba nemocí – kdy masáž léčí?

Masáž - dá se říci, že je to léčba a relax v jednom nebo prostě regenerace. Masáž může ovlivnit celé naše tělo. Jaká je spojitost mezi masážemi a léčbě nemocí ?

Masáž jako terapie

Masáž je jednou z nejstarších léčebných metod, které lidstvo zná. Dokáže zázraky – trpícím přináší úlevu, umožňuje účinně bojovat s nedostatky na kráse jako je celulitida a uvolňuje. Provádí se pomocí různých technik, dokáže nejen relaxovat, ale také léčit.

Masáž dokonale zbaví stresu, uvolní tělo i mysl, ale také dokáže zázraky při bolestech šíje, zad nebo hlavy. Stimuluje oběhový systém, zásobuje svaly kyslíkem a živinami. 

Správně zvolená masáž pomáhá ženám s problémy s celulitidou, zlepšuje stav a vzhled pokožky, činí ji pevnou a elastickou. 

Pravidelná masáž pomáhá i při otocích dolních končetin, neboť stimuluje lymfatický systém. 

Masáž není považována pouze za formu relaxace, ale také jako způsob léčby. Je to způsob, jak relaxovat a cítit se dobře.

Kdy masáž léčí?

Jednou z nejčastějších indikací pro použití léčebné masáže jsou onemocnění a dysfunkce pohybového aparátu. Nejčastěji se doporučuje lidem trpícím bolestmi zad, např. způsobené ischiasem, ale také v případě vad držení těla, sedavého způsobu života nebo nadváhy.

Kromě toho se často využívá ve sportu, kosmetice a relaxaci, při které je možné zvětšit svalovou hmotu, zpevnit a vyhladit pokožku nebo relaxovat. 

V dnešní době je masáž vnímána jako činnost harmonizující tělesné a duševní funkce. 

Relaxační účinek masáže je založen na snížení hladiny stresových hormonů a zároveň na zvýšení sekrece oxytocinu a serotoninu, které zvednou náladu. V případě erotických masáží uleví od stresu.

Indikací pro masáž je řada faktorů, včetně:

  • ortopedická poranění, tj. výrony, výrony, zlomeniny a pohmožděniny

  • stavy po cévní mozkové příhodě a jiných typech paralýz a svalových kontrakturách

  • deformity páteře

  • profylakticky - intenzivní sportovní trénink a jiná intenzivní fyzická námaha

  • masáž se také doporučuje, pokud je někdo v neustálém stresu, má pochmurnou náladu nebo si chce jen odpočinout po dlouhém období duševní práce nebo intenzivní fyzické námaze