Proč (nejen) osamělí lidé masturbují?

25.01.2023

Proč (nejen) osamělí lidé masturbují?

Už to sice není tabu, ale v mnoha lidech masturbace vyvolává rozpaky, rozpaky, ba dokonce pocit viny. V průběhu let kolem problematiky masturbace vyrostlo mnoho mýtů, většinou nepravdivých, často absurdních, někdy dokonce škodlivých. Proč nejen osamělí lidé masturbují? Ověřte si, co to vlastně masturbace je, co znamená pro muže a ženy, a jednou provždy rozptýlíte své pochybnosti.

Co je masturbace a je pro někoho vyhrazena?

Masturbace je stimulace vlastních genitálií za účelem dosažení sexuálního uspokojení. Může a nemusí vést k orgasmu. Můžete se stimulovat vlastníma rukama, stejně jako se podpírat různými předměty, včetně speciálně k tomu určených doplňků (tzv. "sexuální hračky" - například párové vibrátory, erekční a vibrační kroužky, umělé vagíny, realistické silikonové panny, či připínací penisy...,pro ženy různé didla, womanizéry, pulzátory, apod.). 

Masturbace většinou probíhá bez účasti partnera, případně v přítomnosti druhé strany, která však zůstává pasivní (nebo - sama masturbuje). Existuje také koncept vzájemné masturbace, která může být zajímavým zpestřením sexuálního života páru.

Účinky masturbace a jejich vliv na zdraví

Masturbace může nejen nahradit sexuální kontakty, nebo být jejich zpestřením, ale může mít i zdraví prospěšný účinek a především pozitivně ovlivňuje rozvoj sexuálních dovedností.

Masturbace má mnoho výhod, ale především:

  • je to skvělý způsob, jak poznat své tělo, jeho stavbu a reakci na konkrétní sexuální stimulaci

  • umožňuje přijmout vlastní sexualitu a učí Vás prožívat potěšení bez viny a studu

  • pozitivně ovlivňuje pocit sebepřitažlivosti

  • dává Vám příležitost dozvědět se o orgasmu a způsobech, jak ho dosáhnout

  • přináší Vám uspokojení a úlevu

Takové znalosti můžete využít nejen ve chvílích o samotě se svým tělem, ale také sdílet tuto zkušenost se svým partnerem. Dává Vám možnost postarat se alespoň na chvíli o sebe, soustředit se na své potřeby a potěšení. 

Také je součástí mnoha sexuálních terapií, úspěšně se používá při léčbě předčasné ejakulace u mužů; je to jedna z nejlepších a nejpříjemnějších forem uvolnění napětí a zároveň nepopiratelně nejbezpečnější sexuální aktivita, chránící před pohlavně přenosnými chorobami.

Masturbace je zdraví prospěšná, pokud se nepřehání. Nelze určit míru zdravé masturbace, neboť každý to máme jinak. Avšak obecně řečeno - pokud Vám masturbace nenarušuje pracovní a sociální život a přináší Vám radost a uspokojení, tak se jedná o zdravou míru. Masturbace Vás jednoduše nesmí omezovat, pak už se jedná o závislost, kterou je třeba řešit s odborníkem.