Proč se stýkat s pozitivními lidmi a omezit negáče?

14.02.2024

Lidé, se kterými se obklopujeme, mají velký vliv na naše myšlenky, pocity a chování. Když se stýkáme s negativními lidmi, kteří neustále někoho kritizují, stěžují si na úplně všechno a vidí celý svět černě, je těžké udržet si nadhled a dobrou náladu. 

Pojďme se dnes podívat na důvody, proč je dobrý nápad rozšířit svůj sociální kruh o nějaké ty pozitivní lidičky.

Nálada a emoce jsou až neskutečně snadno přenositelné. Když si lidi kolem sebe budeme vybírat s rozvahou a dávat přednost lidem, kteří nás nepotáhnou dolů, ale nahoru, bude nám mnohem lépe – a časem můžeme začít tahat nahoru i ostatní!

Proč je důležité se stýkat s pozitivními lidmi?

Pozitivně naladěných lidí v okruhu Vašich přátel není nikdy dost. Roznášejí radost a pomáhají, kde se dá. Co všechno ovlivňuje to, jestli se s takovými lidmi stýkáte?

  • Posilují pozitivní myšlení a pocity. Když jsme obklopeni pozitivními lidmi, je pro nás mnohem snazší vidět svět v dobrém světle a soustředit se na to dobré.

  • Podporují nás v našich cílech. Pozitivní lidé v nás věří, pomáhají nám jít za našimi sny a dávají nám svou podporu najevo.

  • Učí nás novým věcem. Často bývají otevření novým zkušenostem a myšlenkám, na rozdíl od uzavřených negáčů neochotných pohnout se z místa. Mohou nás inspirovat k tomu, abychom sami byli kreativnější a odvážnější.

Jak se chránit před negativními lidmi?

Když už ve svém životě nějaké negativní lidi máte, bývá těžké se jich zbavit. Jestli ale cítíte, že Vás jejich negativita ovlivňuje, je opravdu důležité si nastavit hranice. 

Můžete třeba omezit čas, který s nimi trávíte, nebo zvolit jiné téma hovoru, když začnou zabrušovat do negativ. Pokud je to možné, zkuste se jim vyhnout úplně, i když to ne vždy úplně jde.

Jak najít pozitivní lidi?

Pozitivní lidi jsou všude kolem vás. Mohou to být Vaši přátelé, rodina, kolegové nebo dokonce cizí lidé, které potkáte. 

Pokud hledáte pozitivní společnost, můžete se například přihlásit do nějakého kurzu, kroužku nebo zájmového spolku – lidé, co vyhledávají volnočasové aktivity, jsou většinou přesně tací, jaké hledáte.

"Negativní lidé mají problém pro každé řešení." - Albert Einstein