Srážka s debilem :-)

01.01.2024

Potkali jste debila. To se prostě stává. Jak ale s takovou situací naložit tak, abyste nebyli za debila i Vy sami? Přečtěte si dnešní článek a budete naprosto v bezpečí. A kdo ví, třeba nad ním i vyhrajete.

Napřed si musíme říct, co z člověka dělá debila? 

– je hlavně neústupný, nekomunikativní a neochotný dělat kompromisy. Má svou pravdu a velmi agresivně si ji brání, bez jakékoli snahy se vcítit do potřeb svého okolí a bez sebereflexe.

A co teda s ním?

1) Zachovejte chladnou hlavu

Snažte se nevyletět. Tím se snižujete na jeho úroveň a dáváte mu to, co chce. Ukažte, že jste ochotní naslouchat a respektovat druhou stranu, i když s ní nesouhlasíte. To ho vyvede z míry.

2) Zkuste najít kompromis

Navrhněte mu kompromis. I když s ním nutně nebude hned souhlasit, ukáže mu to, že ho respektujete a možná se i uklidní.

3) Vsaďte na humor

Humor je skvělý způsob, jak uvolnit napětí. Když ho dokážete pobavit nebo dokonce rozesmát, odvedete jeho pozornost od konfliktu a snáze ho navedete tam, kam potřebujete.

4) Nastavte si hranice

Řekněte mu jasně, co očekáváte, co nabízíte a co odmítáte. Buďte konzistentní a důslední. Mluvte na něj jeho jazykem – rozhodně před ním neklopte uši! 

Vyjadřujte své potřeby a pocity v první osobě, například "Cítím se frustrovaný, když nechceš spolupracovat" nebo "Potřebuji, abys mi naslouchal a respektoval mé názory".

5) Zkuste pochopit, proč se chová tak, jak se chová

Možná má nějaké osobní problémy, které ho vedou k tomu, že je tak neústupný nebo nepřátelský. Zkuste mu třeba nabídnout pomoc.

6) Vyjadřujte svůj názor jasně a věcně

Vysvětlete mu, čeho chcete rozhovorem dosáhnout, proč je to pro vás důležité a jaké jsou Vaše argumenty. Vyhněte se osobním útokům a obviněním, jen ho tím víc namíchnete.

7) Vyberte si své bitvy

Nemusíte nutně bojovat o každou maličkost nebo hájit svůj názor za každou cenu. Někdy je lepší ustoupit nebo prostě odejít s tím, že se neshodnete. Jak se říká, moudřejší ustoupí.

8) Sežeňte si pomoc

Jestli už začíná být vážně agresivní, požádejte někoho v okolí o pomoc. Když Vás bude víc, spíš se stáhne.


Přeji Vám do nového roku 2024 mnoho pohodových chvil, radosti a příjemných setkání s přáteli a rodinou. Ať Vám přináší jen pozitivní a inspirativní okamžiky! A co nejméně "debilů", se kterými se setkáváme dnes a denně ...... :-)