Syndrom vyhoření a jak se mu vyhnout

19.12.2023

Syndrom vyhoření je stav, který Vás dostihne, když na sebe nebudete dávat pozor a budete se dlouhodobě přepínat. 

Možná si říkáte: "To se mi nemůže stát, nejsem přece žádný slaboch!". Opak je ale pravdou. Vyhoření si nevybírá, dostihne každého. 

Jak se projevuje? Hlavně pocity vyčerpání, frustrací a ztrátou motivaci a zájmu o práci nebo i život.

Jak se mu vyhnout? Existuje několik strategií, které Vám pomůžou předcházet nebo pracovat s už existujícím syndromem vyhoření. Pojďme si o nich něco říct:


1) Najděte si čas na odpočinek a relaxaci

Dávejte si pauzy od práce a povinností! Pravidelně a dostatečně dlouhé. Dělejte něco, co Vás baví, naplňuje a uvolňuje. Můžete si číst, sportovat, meditovat, poslouchat hudbu nebo dělat cokoli jiného. 

Odpočinek je opravdu nezbytný pro obnovu energie a snížení stresu.

TIP: Dobrý nápad je naplánovat si alespoň jednou měsíčně den, kdy nebudete dělat vůbec nic produktivního, jen to, co se Vám zrovna bude chtít – bez výčitek.


2) Nastavte si realistické cíle a priority. 

Nenechte se přetížit nadměrnými požadavky a očekáváními. Učte se říkat ne na to, co nechcete dělat nebo co Vás příliš stresuje.


3) Pečujte o své tělo a mysl.

Zdravá strava, dostatek spánku, pravidelné cvičení a hydratace – to jsou základní kameny pro udržení dobré kondice a odolnosti vůči stresu.

TIP: Vyvarujte se nadměrné konzumaci alkoholu, kofeinu, nikotinu nebo jiných omamných látek. I když se může zdát, že Vám pomáhají od stresu a napětí, dlouhodobě problém jenom prohlubují.


4) Hledejte podporu a společnost. 

Neizolujte se od ostatních lidí. Dobří přátelé Vám rádi pomůžou, dají radu, povzbudí Vás, nebo prostě jen vyslechnou. I to pomáhá. Sdílejte své problémy s někým, komu důvěřujete, jako je rodina, přátelé, kolegové nebo třeba terapeut.

TIP: Přihlaste se do nějakého kurzu, který Vás bude bavit, pomůže Vám najít myšlenky mimo práci a můžete v něm potkat nové přátele.

A co pomáhá mi, když cítím syndrom vyhoření? Nepracuji tak dlouho, dokud nenačerpám novou sílu, protože když nemám energii pro sebe, dost těžko ji předám svým klientům.