Tao - cesta k harmonii těla a ducha

01.04.2024

Už jste někdy slyšeli slovo tao? Že ne? Tak dneska ho uslyšíte! Tao je starodávné čínské učení, které se zabývá přírodními zákonitostmi a jejich vlivem na člověka. Taoistické filozofie se snaží najít cestu k harmonii mezi člověkem a přírodou, mezi tělem a duchem.

Historie Tao

Primárně jde o starodávnou formu masáže, která pochází z Číny. Její historie sahá až do 2. století před naším letopočtem, kdy byla poprvé popsána v taoistickém textu "Huangdi Neijing". Tao masáže jsou založeny na principu taoismu, který věří v rovnováhu mezi silami jin a jang.

Tao masáž

Tao masáže využívají kombinaci technik, hmatů, tlaků, protažení a akupresury. Jsou navržené a roky zkoušené starými čínskými mistry tak, aby stimulovaly tok energie v těle a obnovovaly rovnováhu mezi jin a jang. Léčí se s nimi široké škály zdravotních problémů, včetně bolesti, stresu, nespavosti a poruch trávicího systému.

Zde je velmi zjednodušený seznam jejích pozitivních účinků na tělo i na duši:

1) zlepšuje krevní oběh a metabolismus

2) snižuje stres a napětí

3) zvyšuje pružnost svalů a kloubů

4) zlepšuje kvalitu spánku

Moderní tao masáže

Tao masáže se v průběhu let vyvíjely a dnes se můžete setkat se spoustou různých druhů. My si dnes ukážeme některé z těch nejběžnějších:

1) Tuina: hluboké hmaty a tlaky k uvolnění svalového napětí a zlepšení krevního oběhu

2) Bao bei: jemné hmaty a tlaky k uvolnění energie v těle

3) An mo: akupresura k stimulaci akupunkturních bodů

Tao meditace

Tao není jen o masážích – stojí za ním celá filozofie. Ta si hodně zakládá na meditaci. Člověk, který se snaží provozovat tao filozofii, medituje, aby našel vnitřní klid a rovnováhu. Meditující se zaměřuje hlavně na své dýchání, koncentraci a relaxaci. Co Vám přinese taková tao meditace?

1) snižuje stres a napětí

2) zlepšuje soustředění a paměť

3) zvyšuje odolnost vůči stresu

4) zlepšuje kvalitu života


Tuto krásnou techniku masáže se pilně učím a až ji budu ovládat, zahrnu ji do výběru masáží. :-)