V životě je důležitý balanc

01.07.2023

V životě je důležitý balanc

Život je jako chůze po laně – když neudržíme balanc, převážíme se a natlučeme si. Čeho je moc, toho je příliš, ale když se nedostává, je to ještě horší. 

Jak si v životě udržet rovnováhu a nepropadnout workoholismu, lenošství, obezitě, přehnanému hubnutí a všemožným jiným problémům? To se dočtete v dnešním článku.

Co způsobuje ztrátu rovnováhy v životě?

Rychlé pracovní tempo, "rat race", velký důraz na kariéru a produktivitu a mnoho stresorů všude kolem nás přináší nerovnováhu v našich životech

Ženeme se za penězi a postavením, zapomínáme žít, málo se věnujeme rodině a přátelům, málo spíme, jíme moc a jíme nezdravě. 

Společnost je nastavena tak, aby z každého dostala co nejvíce produktu a co nejvíce peněz a na životní rovnováhu moc nemyslí.

Proč je rovnováha v životě důležitá?

Když máte svůj balanc, snáze se Vám žije. Najděte rovnováhu a buďte silnější jak emočně, tak fyzicky, zdravější a mějte lepší vztahy jak s rodinou, tak s přáteli.

Lépe se vyrovnávejte se stresem a tlakem, kterému čelí v dnešní době každý. Buďte odolnější a šťastnější.

Jak si najít balanc?

"Najdi rovnováhu." To se snadno řekne. Ale jak toho dosáhnout? Zde máte pár tipů:


1) Stanovte si priority a držte se jich: Určete si nejdůležitější cíle a hodnoty a zaměřte svůj čas a energii na tyto oblasti.

2) Naučte se říkat "ne": Nastavte si zdravé hranice a odmítejte požadavky, které překračují Vaše kapacity.

3) Plánujte a organizujte: Vytvořte si plán a rozvrhujte si svůj čas. Nezapomeňte do něj zahrnout relax! V životě nejde jen o produktivitu

4) Péče o sebe: Udělejte si čas na odpočinek, relaxaci a péči o fyzické i duševní zdraví.

- To zahrnuje cvičení, zdravou stravu, dostatek spánku a techniky pro práci se stresem (meditaci, procházky atp.).

5) Vytvořte si vyvážený životní styl: Snažte se dát čas všemu, co v životě chcete. Myslete na spravedlivé rozdělení vašeho času mezi práci, rodinu, přátele i péči o sebe.